“Radost ze života není něco, co se nám stane, ale něco, pro co se vědomě rozhodneme"

Feng Shui

Feng Shui je praxe uspořádání vašeho prostředí tak, aby energie jemně a v harmonii protékala vaší domácností nebo v podnikatelském prostředí.

Jistě ten pocit také znáte. Vstoupíte do nějakého domu, bytu nebo místnosti a cítíte se tam naprosto spokojeně. Něco podobného zažíváme na určitých místech, v jistém typu krajiny a v některých zemích. Také pracoviště na nás mají účinek a v neposlední řadě i lidé, s nimiž žijeme a pracujeme. Pocit pohody dokáže ovlivnit dokonce i omítka nebo přestavění nábytku. Okolní svět na nás působí, a my naopak ovlivňujeme zase své okolí.

Toto vzájemné působení rozpoznali už před několika tisíci lety Číňané a vytvořili univerzální nauku o harmonii, kterou pojmenovali jednoduše Feng-Shui („Feng-šuej“), vítr a voda.

Feng Shui znamenalo ve staré Číně umění udržovat tyto prvky ve správné rovnováze. Voda je důležitý zdroj zemské energie pro život lidí, rostlin a zvířat, vítr je zdroj energie z nebes. Oba tyto elementy v harmonické rovnováze lidem pomáhají, ale dokáží člověku i škodit (povodně, divoká voda, vichřice). Feng shui umožňuje nastolit harmonii energií, zlepšit naši životní situaci, zdraví a mezilidské vztahy. Feng shui napomáhá, aby se lidé v daném místě cítili dobře.

Dnes se Feng Shui opět „vrací do módy“ a lidé chtějí tyto informace. V časopisech a různých článcích, se však obvykle dozvíte jen kusé informace o tom, co a kam přemístit, kde a jak podpořit místo určitými symboly apod. Jenže ono nejde jen o to, něco někam přemístit. Jde i o to, abyste měli jasnou vizi toho, co má daný symbol způsobit. Zvýšíte tím jeho účinnost. Je třeba používat symboly, které mají pro Vás osobně a v naší kultuře určitý význam.

Funguje to asi tak – v Číně si koupíte úžasnou kaligrafii na podporu bohatství. Nadšeně si obraz doma vystavíte a čekáte, na zázrak. Jenže ten nějak nepřichází. A proč? No podívejte se na to z jiného úhlu. Každý den chodíte kolem obrazu, a i když jste si ho sami vybrali a víte, co má způsobit, úplně nevíte, co ty znaky znamenají a tak vysíláte rozporuplnou energii. Každý kdo k Vám přijde na návštěvu, se Vás v lepším případě zeptá, k čemu to je a co to znamená, jenže tím jen umocní tuto vaši nejistou energii. V tom horším případě, návštěva projde kolem a řekne si, že jste pako. Že jste se dali asi na nějakou „východní víru“. A takovou energii skutečně obraz přitahuje a vyzařuje, čímž se naprosto stírá původní význam obrazu.

Ale řekněme, že si dáte do oblasti bohatství naši úplně obyčejnou a všem dobře známou podkovu. V našich zemích je všeobecně známo, že podkova přináší štěstí, proto každý, kdo kolem projde, si tento symbol spojí s tímto významem a úsměvem umocní tuto energii. Vy, protože se zajímáte o Fenf Shui, si někde přečtete, že podkova se věší otevřenou stranou nahoru!!! (V dávných chudých dobách ji lidé věšeli opačně) Věší se takto, protože tak připomíná prázdnou misku, do které se mohou sypat ty vytoužené penízky. Ve Fehg Shui je totiž jedno úžasně jednoduché pravidlo: „Co je prázdné, čeká na naplnění!“ Tyhle všechny informace a obecný význam daného symbolu, ve vás jednoznačně vyvolávají pozitivní reakce a vysíláte tak žádoucí energii, která umožní, aby se věci daly do pohybu. Umocněni podporou symbolu, začnete podnikat aktivity, kde se peníze dají získat a to je začátek toho, že se sen může splnit. Samotná podkova Vám bohatství nezajistí, když budete sedět doma a čekat na zázrak.

Proč je dobré dělat změny ve svém okolí?

Abyste pochopili, jak dojde ke změně, je třeba znát fungování světa ve smyslu tří rovin bytí. Setkáváme se s tím v každé filosofii či náboženství a Feng shui ji používá také. Jsou to tři roviny, které ovlivňují podmínky, kdy se nám něco může splnit a kdy ne.

NEBE 33%

Nebe představuje podmínky, které nemůžeme ovlivnit. Znamená to dobu a místo našeho narození, naše rodiče, pohlaví, sociální zázemí a víru, ve které jsme vyrůstali. Jednoduše je tohle jakýsi náš osud.

ČLOVĚK 33%

Naše myšlenky a pocity, aktivity, kterým se věnujeme a jak denně jednáme ve vnějším světě.

ZEMĚ 33%

Jednoduše naše okolí, které nás ovlivňuje – je to přímý vliv hmoty, tvarů, barev, architektury, designu, geopatogenních zón, krajiny kolem nás. To vše ovlivňuje naše pocity a myšlenky.

Tyto tři roviny, ovlivňují naši realitu a mají na svědomí, zda se nám věci daří, nebo nedaří. Pokud chceme, aby se nám věci dařily, podle našich přání, musíme mít na fiktivních miskách vah více než 50% na straně ANO. Spoléhat se, že náš osud je nám nakloněn na celých 33% je naivní a ani my neplníme svou podstatu vždy dokonale, proto je důležité na svou stranu postavit také prostředí, ve kterém žijeme, abychom pomohli překlopit misku vah, na svoji stranu.

V mnoha případech naše bezprostřední okolí blokuje naše přání. Dochází tak k rozporu, mezi tím, co si vědomě přejeme a co si podvědomě doma vytváříme. Naše úsilí pak není schopno proniknout do světa, a pokud ano, tak už je natolik deformováno, že se mnohdy divíme, co se nám vrací.

Pokud máte doma čistý, uklizený byt s příjemným interiérem a jasně danými podporujícími symboly, cítíte se dobře, odpočatě a příjemně a máte chuť pracovat na sobě i na svých snech, máte vizi a pozitivní očekávání. To jsou již dvě aktivity – každá z jedné třetiny, která může ovlivnit to, zda se věci splní. Hurá, máte tak dvě třetiny na své straně. Jste i osudem dítě štěstěny? Pak to bude brnkačka.

A jak to máte doma vy? :-)

A co všechno ještě musíte udělat, abyste se konečně dostali k zařizování a symbolům?

V PRVNÍ ŘADĚ UKLIDIT!!!

Udělejte místo novému

Ukliďte byt, sklep i půdu (byt, dům ovlivňují naši realitu, ve které žijeme, sklep symbolizuje naše podvědomí a půda je naše vyšší napojení na vesmír a intuici), vyhoďte staré harampádí a všechny věci, které nepoužíváte. Včetně věcí, které jsou nějak energeticky zatížené – svatební dary po rozvodu, dárky od bývalého partnera, od tchýně, která Vám zasahuje do života, dárky, které nepoužíváte a jen se na ně práší, rozbité a nefunkční věci, nedokončené věci, záhadné věci bez účelu, knihy, které už stejně nikdy číst nebudete, staré účtenky, doklady, papíry, nechtěné předměty a nejrůznější sbírky, časopisy, noviny, letáky. Pozor si dejte také na zděděný nepořádek.

Energetická očista

O energii je celý náš život, vše na nás působí. Mezi Vámi a vaším domem je energetické propojení. A je na Vás, jak bude vypadat. Jestli to bude energetická dálnice, nebo polní cesta plná výmolů a bláta.

Každý dům nese ve své energii vše, co se v něm doposud událo – všechny hádky, pláč, nebo cokoliv nepříjemné, co se zde událo, je v něm energeticky stále zapsáno.

A jak tuhle energii mohu vyčistit? Jednoduše – solí. Sůl je nejlepší energetický čistič, protože do sebe natahuje negativní energii a tím čistí prostor. Podpořit očistu můžete také vonnými tyčinkami, svíčkami, aromalampami, zvukem a mantrami.

Máte vyčištěno? Tak jdem zařizovat:

Domov

Nepořádek je první a nejdůležitější věcí, na kterou se v domě díváme. Abyste podpořili hladký tok Chi, odstraňte všechny formy nepořádku. Vyčistěte prostory za lednicí, skříněmi a vyčistěte staré police – prostě všechny prostory, které nejsou zrovna snadno přístupné a kterým v běžném denním shonu nevěnujete příliš pozornosti.

To samé platí pro emocionální nepořádek. Zbavte se starých fotografií, které vám připomínají expřítele nebo někoho, kdo vás zranil. Všechny tyto „staré cetky“ nahraďte čerstvými rostlinami nebo květinami - sušené rostliny v sobě nemají energii žádnou a pouze lapají prach. Nejvhodnější volbou nejsou rostliny s dlouhými špičatými listy, místo toho volte rostliny se zakulacenými listy, které vypadají jako penízky.

Okna

Okenice by se měly otevírat směrem ven. Pokud máte v oknech závěsy, pak dbejte vždy na to, aby byly pečlivě staženy ke stranám a nebránili tak průniku světla. Na noc závěsy naopak vždy zatahujte, neboť otevřené okno do noci je považováno za původce smůly. Pro závěsy platí, že by měly být vyrobeny z více materiálů, zapadat do sebe a měly by být udržovány čisté, aby nesloužily jako lapače prachu.

Osvětlení

Vyhněte se ostrému osvětlení a obnaženým žárovkám, tlumené osvětlení je ve feng shui mnohem lepší.

Zrcadla by měla být čistá, umístěna ve výšce hlavy a ideálně oválná a nejlépe jednoduchá bez zbytečných ozdobných prvků. Neměla by být proti vchodovým dveřím, abyc neodrážela vcházející energii zpět, odkud přišla.

Barvy

Barvy hrají v našem životě velmi důležitou roli, neboť přímo ovlivňují naše pocity a náladu. Každý z nás má vlastní spektrum oblíbených barev a také barev, které se mu nelíbí. Proto barevnost světa ovlivňuje naši náladu. Vnímání barev záleží na více faktorech, mezi než patří odstín barvy, druh světla (denní nebo umělé, intenzivní nebo bledé…), naše obecná nálada, biologický rytmus atd. Pět prvků feng shui se ve spojení s aspiracemi pa-kua dá použít k určení barev, kterými lze pozvednout jednotlivé části vašeho domova. Všechny barvy jsou buď jin nebo jang. Nejšťastnější budeme, pokud dosáhneme rovnováhy obou aspektů. Červená, oranžová, žlutá, černá jsou barvy jang, zelená, modrá a bílá jsou barvy jin.Purpurová může být jin i jang, záleží na poměru červené a modré.

Jin a Jang v místnosti

Podle pravidla platí, že místnosti, jež jsou více jang, čili místnosti z větší aktivitou (kuchyně, dětský a obývací pokoj), snesou více intenzivnějších barev (např. žlutou, červenou a oranžovou – barvy akce). Avšak pozor: tyto barvy by neměli převažovat. Lze je ztlumit uklidňujícími barevnými odstíny.

Místnosti, jež jsou více jin, místnosti pro uvolnění, uklidnění, odpočinek (ložnice, koupelna), by měly být natřeny klidnějšími, vlídnými a uklidňujícími barvami. Velmi příjemně působí uklidňující zelená barva. Je vhodná pro ložnice a koupelny. V ložnici by však měla být pouze vlídná, uklidňující zelená. Jin místnosti jsou taky často natřeny modrou barvou, jež symbolizuje mír, introvertnost a velmi blahodárně ovlivňuje spaní.

Pět prvků a jejich vzájemné působení:

Zohlednění Pět prvků hraje významnou roli při vytváření harmonie a doplnění či úpravě požadovaného energetického a emočního náboje prostoru.

Přebytek či nedostatek některého prvku může mít nepříznivý vliv na jakýkoliv prostor a to, jak se jeho obyvatelé cítí. Proto je důležité najít správnou rovnováhu v integraci Pěti prvků do životního i pracovního prostředí a současně vytvořit prostředí esteticky na výši. Nezbytnou součástí snahy o dosažení harmonie prostředí je tedy posilování či naopak oslabování jednotlivých prvků. Z hlediska pěti prvků se dělí na jednotlivé skupiny budovy, místnosti, materiály, barvy, ale i osoby, které v těchto prostorách žijí, či pracují.

Vypadá to složitě, ale vůbec není :-). Když pochopíte vzájemné vztahy, pochopíte mnoho i ve svém životě. Bude pro Vás snazší vyznat se v sobě, v lidech kolem sebe, přijmout je takové, jací jsou, a pomůže Vám lépe s nimi komunikovat.

Dveře a schody

Dveře představují ve feng shui velmi důležitý prvek, neboť umožňují proudění Chi z jedné místnosti do druhé. Pokud jakýmkoliv způsobem váznou či vržou, způsobuje to podráždění a nepohodlí, které se rozšiřuje po celém domě. Neméně významným prvkem je schodiště, neboť Čchi plyne domem nahoru a dolů právě po schodech. Pokud jsou schody příliš blízko vchodovým dveřím, hrozí nebezpečí, že bude Čchi unikat z domu ven dveřmi. Co se týče tvaru schodiště, ideální je zahnuté s podestou. Spirálovité schodiště představuje problém, po domě šíří nepříjemnou vířivou energii. Pokud jsou schody otevřené, potom Čchi uniká otvory mezi jednotlivými schody a nedostává se tak dále do horních pater, která zůstanou bez energie.

Koupelna a toalety

Pokud je to možné, snažte se dveře do koupelny vždy zavírat. Na toaletě platí, že je vždy nezbytné sklápět záchodové prkénko dolů. Prkénko nahoře totiž vede k úniku pozitivní energie z domu.

Obývací pokoj

Obývací pokoj by měl být srdcem rodiny. Je důležité, aby tento prostor žil. Dejte si pozor na výklenky a rohy – to jsou velmi často tzv. „mrtvá místa“ a tok Chi je zde minimální. Pokud se jich nemůžete vyvarovat, pokuste se je alespoň oživit tím, že sem postavíte lampy, rostliny nebo třeba akvárium.

Sedačka by měla vždy směrovat čelem ke dveřím. Vyvarujte se toho, aby byly pokoje přeplněny nábytkem a přesvědčte se, že jednotlivé kusy nábytku k sobě pasují a nejsou příliš odlišné velikosti.

Dle feng shui by měl být ústředním bodem obývacího pokoje krb, neboť symbolizuje pohyb a pohyb napomáhá toku Chi. Nejvhodnějším místem pro umístění krbu je roh pokoje, což umožňuje volný tok energie.

Důležitým prvkem obývacího pokoje je jeho osvětlení. K prosvětlení tmavých částí použijte rostliny nebo zrcadla.

Jídelna

Jídelnu není vhodné situovat vedle vchodových dveří. Židle čestného hosta by měla být umístěna čelem ke dveřím. Jídelní stůl by měl být v ideálním případě oválný nebo osmihranný a kolem něho by měl být dostatek prostoru k volnému pohybu.

Ložnice

K umístění postele vždy zvažujeme více faktorů – vliv geopatogenních zón a potom postavení vůči oknům a dveřím. V ložnici se vyvarujte umístění postele do přímé linie s dveřmi (říká se jí poloha pro mrtvé) a naproti postele nevěste žádná zrcadla. Když si lehnete do postele, neměl by na Vás mířit žádný ostrý roh, žena by měla ležet na levé straně a muž na pravé. Postel by měla být přístupná z obou stran.

Před domem

Feng shui klade veliký důraz na to, aby byla cesta k vašim domovním dveřím „čistá“. Veškeré objekty, které jsou v její blízkosti – živé ploty, květiny a květináče – by měly být v perfektním stavu. Rovněž chodníček k vašemu domu by neměl být nijak znečištěný ani poškozený. Zároveň by měl být kvalitně osvícený, tak aby návštěvníci dobře viděli na cestu. I pro umístění vstupních dveří platí jistá pravidla: především by neměly být umístěny proti lampě nebo stromu, což by negativním způsobem ovlivňovalo tok Čchi. Současně by hlavní dveře neměly být naproti ložnici, kuchyni nebo toaletě.

Tak co? Zjistili jste, že žijete úplně blbě? :-) Nevěšte hlavu a dejte se do akce. Proč Feng shui tolik miluji, je to, že má na každý nešvar řešení!!! Nic na světě není dokonalé, a proto je s tím v této filozofii počítáno. Jen je dobré vědět, co je špatně a jak to napravit.

Zajímá Vás o této filozofii více? Kontaktujte mě a domluvte si schůzku. Po zjištění Vašich potřeb, se domluvíme na tom, co chcete ve svém bytě, domě či životě změnit.

Kontakt

Mgr. Renáta Cholevíková

Bernartice nad Odrou 118, Bernartice nad Odrou

icons

+420 724 445 346

renca.cholevikova@seznam.cz